top of page

Ağrılı adet görme (dismenore)

 

Adet gören kadınların yarısından fazlasının kanamalarının ilk bir iki günü ağrısı olmaktadır. Genelikle bu ağrı hafiftir. Bazen günlük aktivelerini kısıtlayacak kadar şiddetli olabilir. Bu şiddetli ağrı dismenore olarak adlandırılır.

Rahim iç duvarından salgılanan ‘’prostaglandin’’ isimli madde rahimde oluşan kramplardan ve sancıdan sorumludur. Ağrı genellikle adet öncesi dönemde başlar.

Primer dismenore; İlk adetle birlite başlayan adet dönemi ağrılarıdır.

Sekonder dismenore; Bir organik patolojiye bağlı adet döenmi ağrılarıdır ve zaman içinde artma ve azalma eğilimindedir. Endometriosis (Çikolota kisti), Adenomyozis (normalde rahim iç yüzünde bulunması gereken dokunun rahim kas tabakası içinde bulunması), miyom sekonder dismenre nedenleri arasındadır.

Tedavisinde öncelikle ağrı kesici olarak kullanılan Non-steroid antiinflamatuar (NSAID) ajanlar kullanılır. Bunlar kandaki prostoglandin düzeyini düşürerek etki gösterir. NSAID’leri adet kanaması başlamadan önce kullanmakla etkinliği daha da artar. Genellikle 3 gün kullanmak yeterlidir. NSAID’ler aynı zamanda kanama miktarını yaklaşık %50 oranında azaltır.

NSAID’ler dışında doğum kontrol hapları dahil hormonal yöntemler de dismenore tedavisinde kullanılabilir. Sekonder dismenorede sebebe yönelik tedavi gerekmektedir.

 

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/young-female-suffering-form-stomach-ache-1035357679

bottom of page