top of page

DOĞUM KONTROL HAPLARI HAkkINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

 

Doğum kontrol hapları veya bir diğer deyişle “oral kontraseptif”ler (OKS) gebelik oluşmasını engellemeye yönelik hormon içeren ilaçlardır.

 

Gebeliği, yumurtlamayı durdurarak ve rahim ağzından rahim içine sperm geçişini önleyerek engellerler.

 

OKS’ler kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron içerirler.

 

Doğum kontrol hapı kutuları çoğu zaman 21 tane hap içerir, nadiren 28 tane içerenleri de bulunmaktadır. Kutuya adetin ilk 2-3 günü içinde başlanmalıdır ve her gün aynı saatlerde 1 tane alınarak kutu bitene kadar devam edilir. Kutu bittikten sonra veya bazen bitmeye yakın kanamanız başlayacaktır. Kutu bittikten sonra 7 gün ara verilir, kanamanız az şekilde devam etse dahi 7 gün aradan sonra yeni kutuya başlanır.

 

Bu sistem hiç bozmadan devam edilmelidir: 21 gün hap, 7 gün ara şeklinde!

 

Adet kanamanız genellikle OKS’lerin doğal bir etkisi olarak normalden az olabilir, endişelenmeyiniz.

 

Bazı doğum kontrol haplarından 28 tablet içermektedir, kutuya yine adetin 2.-3. günü başlanır, kutu bittikten sonra hiç ara verilmeden yeni kutuya geçilir, beklenen kanama kutunun son haplarını kullanırken olacaktır.

 

OKS ile bazı ilaçların birlikte kullanımı OKS’nin etkinliğinin azalmasına neden olur, istenmeyen gebelikleri oluşabilir, doktorunuzla paylaşınız.

 

OKS bıraktıktan hemen sonra doğurganlığınız eski haline döner.

 

Bulantı, ara kanama, baş ağrısı, cinsel istekte azalma, meme hassasiyeti, duygu-durum değişiklikleri istenmeyen yan etkiler olarak karşımıza çıkabilir, bu durumlar genellikle birkaç ay içinde düzelir, 

 

OKS’ler ilk kutudan itibaren korumaya başlar.

 

OKS kullanılmaması gereken durumlar; Doğumdan hemen sonraki ilk 6 hafta içinde, 35 yaş üstü ve sigara içenlerde, hipertansiyon rahatsızlığı, damar tıkanıklığı öyküsü, iskemik kalp hastalığı, inme öyküsü, komplike kalp kapak hastalığı, nörolojik semptomlarla beraber migreni, meme kanseri, komplikasyonlar ile beraber olan diyabet rahatsızlığı, karaciğer tümörü olan kişilerde doğum kontrol hapları kullanılmamalıdır

 

 

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/colorful-strips-oral-contraceptive-pill-371448640

bottom of page