top of page

DOĞUM KONTROL HAPLARI KISIRLIK YAPAR MI?

 

Doğum kontrol hapları en sık kullanılan korunma yöntemlerinden biridir. Doğum kontrol hapları ile ilgili bilinen yanlışlardan biri bırakıldıktan sonra kısırlık yaptığı yönündedir. Fakat bilinenin aksine hiçbir korunma yöntemi kısırlık yapmaz.

 

 

Doğum kontrol hapları nedir?

 

Doğum kontrol hapları çeşitli dozlarda östrojen ve progesteron hormomları içeren ve yumurtlamanın önlenmesi yoluyla etki gösteren ilaçlardır. Ayrıca, rahim içi dokusunu (endometrium) inceltip gebeliğin yerleşmesine elverişsiz hale getirme, rahim ağzı salgısını (servikal mukus) koyulaştırarak spermlerin ilerlemesini engelleme ve tüplerin hareketlerini bozarak spermle yumurtanın karşılaşmasını engelleme gibi etkileri de vardır.

 

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?

 

Adetin ilk 5 günü kullanılmaya başlanır, 21 gün içilir ve 7 gün ara verilir. Sekizinci gün yeni kutuya geçilmesi gerekir. Bazı doğum kontrol hapları ise 28 tablet içerir, bunlar da yine adetin ilk 5 günü kullanılmaya başlanır ve hergün ara vermeksizin bir tane kullanılması gerekir. Hergün yaklaşık aynı saatte alınması önemlidir. İlk 3-6 ay ara lekelenmeler yapabileceği akılda tutulmalıdır. Damar tıkanıklığı, bilinen veya şüpheli meme kanseri öyküsü, karaciğer fonksiyon bozukluğu, teşhis konulamamış vajinal kanama ve 35 yaş üzeri sigara kullanımında kullanımı uygun değildir.

 

Kısırlık (İnfertilite Nedir?)

 

İnfertilite 1 yıllık düzenli cinsel birlikteliğe rağmen çiftlerin gebelik edememesi durumudur. Çiftlerin yaklaşık %8-10’unda infertilite sorunu görülmektedir. Bir yıllık düzenli ilişki süresinin 35 yaşın üzerindeki kadınlarda beklenmeyebilir, 6 aylık düzenli ilişki yeterlidir.

 

Doğum Kontrol Yöntemleri Kısırlık Yapar Mı?

 

Hiçbir korunma yöntemi doğum kontrol hapları da dahil olmak üzere bilinenin aksine kısırlık yapmaz.

Korunma amacıyla 3 ayda bir depo şeklinde yapılan hormon iğnelerinden sonra doğurganlığın geri dönüşü 6-9 ay kadar gecikebilir. Doğum kontrol haplarının bırakılmasından sonra ise genellikle ilk ay doğurganlık geri gelir, fakat uzun süreli kullanımlarda bu süre 1-3 ay kadar gecikebilir.

bottom of page