top of page

GEBELİKTE BESLENME

 

            Gebelikte beslenme; gebenin ve bebeğin sağlığına odaklanmış bir yeme planıdır. Bu da protein ve kalsiyumun, tam tahılların, meyve ve sebzelerin, sağlıklı yağların iyi ve dengeli bir karışımından oluşur.

           

Gebenin beslenmesinde şu temel unsurlar çok önemlidir:

1- Bebeğinin bedeni üzerinde olumsuz etkisi olan yiyeceklerden ve diğer maddelerden uzak durulmalı,

2- Hem gebenin hem de bebeğinin beden gelişimini destekleyecek yeterli enerjiyi (kaloriyi) sağlanmalı,

3- Gebenin beslenmesi kendi bedeninin sağlığını korumalı ve bebeğinin beden oluşumu için ihtiyaç duyulan tüm maddeleri (proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller) içermeli,

4- Kiloyu, kan şekeri seviyesini ve kan basıncını sağlıklı bir aralıkta tutarak metabolizma desteklemelidir.

Gebelik döneminde sağlıklı beslenmenin; bebeğinin sağlıklı bir doğum kilosuyla dünyaya gelmesi, daha iyi bir beyin gelişimi göstermesi, çocukluk yıllarında daha iyi bir beslenme alışkanlığı kazanması, anemi, gebelik şekeri, preeklampsi gibi bazı durumları yaşama riskini azması gibi faydaları vardır. Ayrıca sağlıklı beslenen gebeler bulantı, bitkinlik, kabızlık, kramplar, tansiyon, mide yanması gibi birçok semptomu daha az hisseder ve doğumdan sonra daha çabuk toparlanır. İyi beslenmiş bir vücut daha hızlı ve daha kolay iyileşir.

Gebelikte ideal kilo alımı ne kadar olmalıdır?

            Sağlıklı bir gebelikte ideal kilo alımı gebenin gebe kaldığında mevcut vücut kitle indeksine göre aşağıdaki gibi değişmektedir:

 

           Vücut kitle indeksi                                 Önerilen kilo alımı

Zayıf< 18.5

Norma

18.5 – 24.9afan   

Kilolu

25 – 29.9

Obezite

> 30

 

İlk 3 ayda kilo alımı görülmeyebilir. Bu aylarda kilo alım hedefi 500 gr ile 2 kg arasında tutulmalıdır. Asıl kilo alımı gebeliğin 3. ayından sonra başlar. Ortalama olarak bu aydan sonra haftada 500 gr almanın ideal olduğu kabul edilir. Bebeğin asıl kilo aldığı dönem ise gebeliğin son 3 ayı olduğu unutulmamalıdır. Her doktor kontrolünde mutlaka kilo ölçümü yapılmalı aynı zamanda anne adayı kendisi de haftalık kilosunu takip etmelidir.

 

Gebelikte nasıl yenilmelidir?

Günlük beslenme 3 ana öğün ve 3 ara öğün olacak şekilde planlanmalıdır. Az ama sık yemek yiyen gebelerde şişkinlik, mide yanması, bulantı gibi şikayetleri azaltmakta kan şekerini kontrol altında tutulmaktadır. Günlük en az 2-3 litre su içmek ihmal edilmemelidir.

Gebeliğin ilk 3. Ayında anne adayı her zamanki porsiyonlarıyla devam edebilir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında kalori ihtiyacı artar ve günlük fazladan 300 kalori almak gerekir. Kalorisi düşük fakat besin değeri yüksek yiyecekler tüketilmelidir. Bebeğin gelişmekte olan dokuları ve hücrelerinin hızla çoğalması protein ihtiyacını da artırır. Protein ve kalsiyum alımı için günde en az 1 yumurta, 2 bardak süt veya 1 kase yoğurt tüketilebilir.

            Anne adayları haftada 2 gün kırmızı et veya balık tüketmeye çalışmalıdır. Kırmızı et hem protein hem de demir alımı açısından önemlidir. Balık ise hem protein hem de bebeğin beyin gelişimi için yararlı olan omega-3’ ün en iyi kaynağıdır. Balık tüketiminde ağır metallerin yüksek oranda bulanacağı derin su balıkları yerine yüzeyde yaşayan balıklar tercih edilmelidir. Bunlar arasında somon, ton balığı, sardalya, levrek ve çipura sayılabilir. Bebeğin enfeksiyon riski açısından etler mutlaka iyi pişirilmeli, az pişmiş et ve çiğ balık, sushi, midye gibi kabuklu deniz ürünleri tüketilmemelidir. Salam, sosis gibi işlenmiş şarküteri ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

            Beyaz ekmek, beyaz undan yapılmış kek, kurabiye gibi basit karbonhidratlar yerine tam tahıllı ekmek, yulaf, esmer pirinç gibi kompleks karbonhidratlar içerdiği lifler sayesinde hem bağırsakların çalışmasını düzenleyecek ve kabızlığa engel olabilecek hem de düşük glisemik indeksli besinler olması sebebiyle tokluk hissinin uzun sürmesini sağlayacaktır. Üstelik bu kompleks karbonhidratlar temel B vitaminleri ve protein de içermektedir.

            Paketlenmiş, dondurulmuş ve işlem görmüş hazır gıdalardan uzak durulmalı, öğünlerde taze sebze ve meyvelere yer verilmelidir.

Gebelikte günlük 200 mg’ a kadar kafein alınabileceği belirtilmektedir. 1 fincan Türk kahvesi yaklaşık 60 mg kafein içermektedir. Fakat fazla çay ve kahve tüketimi demir emilimini azaltacağından mümkün olduğunca az tüketilmelidirler.

Anne Adayının Günlük Olarak Mutlaka Alması Gereken Besinler

-Süt, yoğurt, ayran ve kefir: 4 su bardağı ( yaklaşık 600 mililitre)

-Et, Tavuk, Balık: 250 gram

-Kuru baklagiller: 100 gram ( 2 tabak)

-Peynir: 60 gram ( yaklaşık 2 kibrit kutusu)

-Yumurta: 1 adet

-Sebze: Taze olarak sınırsız yemek olarak 1 porsiyon ( yaklaşık 150 gram)

-Meyve: 3 porsiyon (yaklaşık 300 gram)

-Ekmek: 3 orta dilim kepekli, tam buğday ya da çavdar ( 150 gram)

-Yağ: zeytinyağı, ayçiçeği yağı 2 yemek kaşığı ( yaklaşık 20 gram)

-Yağlı tohumlar: ceviz, fındık, badem 1 avuç içi ( yaklaşık 30 gram)

bottom of page