top of page

Gebelikte şeker yüklemesi tehlikeli midir?

 

Gebelik; kadının insülin hormonuna verdiği cevabın değişmesi sonucu, diabetik olmaya meyilli bir durumdur.

İnsülinin görevi; glukozu, enerji için kullanılmak üzere, kandan hücrelere taşımaktır. Gebelikte vücut insüline dirençli hale gelir. Amaç yüksek kan glukoz seviyesi sağlayabilmek ve glukozu kanda tutarak, bebeğe yeterli besini sağlamaktır. Bu direnci yenebilmek için daha fazla insülin üretilir. Diabetik eğilimi olan bazı gebelerde ise bu insülin düzeyindeki artış kan glukoz düzeyini normal değerde tutamaz ve gebelik diyabeti gelişir. Bu tolarasyon bozukluğu genellikte son 3 ayda gerçekleştiği için gebelikte şeker yükleme testi 24 – 28. gebelik haftası arasında yapılmaktadır.

Dünyada ve ülkemizde saygın cemiyetler mutlak suretle şeker yükleme testini önermektedir. Fakat ülkemizde son zamanlarda çıkan maalesef bilimsellikten uzak eleştiriler, hem anne adaylarını hem de doktorları zor durumda bırakmıştır. Fakat güncel bilimsel veriler gebelikte şeker yükleme testinin yapılması gerektiğini vurgular.

Gebelikteki diabet taraması 50 gr veya 75 gr glukoz ile yapılabilir.

 

50 gr yükleme sonrası 1. saat kan şekeri 140’ın üzerinde ise tanı testi olan 100 gr glukoz yüklemeye geçilir. 100 gr ile yapılan tanı testinde ;

Açlık > 95

1. saat >180

2. saat >155

3. saat >140  Bu değelerden herhangi 2 tanesi pozitifse gebelik şekeri tanısı koyulur.

 

75 gr ile yapılan test ise hem tarama hem de tanı testidir.

Açlık > 92

1. saat >182

2. saat > 153 Bu değerlerden herhangi 1’inin pozitifliği gebelik şekeri tanısı koydurur.

 

            Gestasyonel diabetli bebekte iri bebek, doğum travmaları ve sezaryenle doğumda riski, erken doğum vb. yeni doğan bebekte solunum sıkıntısı, yenidoğan bebekte kan şeker düşüklüğü olabilir. Ayrıca İlerleyen yaşlarda Tip 2 diyabet yatkınlığı, ölü doğum ya da doğumdan sonra kısa sürede ölüm gibi komplkasyonlar olabilir.

 

 

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/pregnant-woman-checking-blood-sugar-level-568861492

bottom of page