top of page

Gebelikte Cilt Bakımı

 

 

Gebelik birçok hormonal değişikliğin olduğu komplike bir süreçtir. Gebelik süresince oluşan fizyolojik deri değişiklikleri bu hormonal değişimin sonucudur.

 

Gebelikte stria gravidarum (gebeliğe bağlı çatlaklar), kloazma (gebeliğe bağlı lekelenme), saç ve tırnak değişiklikleri gibi çok sayıda fizyolojik deri bulguları gözlenebilir.

 

Gebeliğe bağlı çatlaklar en çok karın bölgesinde görülür, ama memelerde, bacaklarda ve kollarda da görülebilir. Derinin aşırı gerilimine bağlı olarak elastin ve kollejendeki tahribata bağlı olarak oluşur. Genetik faktörlerin önemli rol oynadığı gebelik çatlakları, genellikle son 3 ayda görülür fakat 12. gebelik haftasından itibaren görülmeye başlanabilir. Fazla kilo almamak, düzenli egzersiz ve bol su içmek gebelik çatlakları oluşumunu engellemek ve/veya azaltmak için önemlidir. Fakat bunların yanında cildin yeterli düzeyde nemlendirilmesi önem arz eder. Piyasada gebelik çatlaklarını önleyici birçok ürün yer almaktadır. Önemli olan doğal katkısız ürünlerle yeterli düzeyde cilt nemlendirmesini sağlamaktır. Aloe vera yağı, Hindistan cevizi yağı badem yağı bunlardan birkaçıdır.

 

Kloazma, ya da bilinen adıyla gebelik maskesi, hamilelikte ortaya çıkan cilt koyulaşmalarına verilen isimdir. Göbek deliğinden vulvaya doğru kadar uzanan kahverengi çizgi (linea nigra), birçok gebe kadında görülen ortak kloazma belirtilerinden biridir. Linea nigra 4.-5. aylarda oluşur ve gebelik sonrası geriler.

 

Özellikle açık tenli gebelerde yüz bölgesinde de gebeliğe bağlı cilt lekeleri görülebilir. Bu noktada güneşten korunma daha da önemli bir hale gelir. Anne adaylarının en az 30 faktörlük güneş kremi kullanmaları önerilir. İçinde; homosalat oktokrilen, oksiben ve paraben gibi maddeler barındıran güneş kremlerini kullanmaması gerekmektedir. Güneş kremlerini güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce sürmeli, 2 saate bir tekrarlanmalıdır.

 

 

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/close-woman-stretch-marks-white-isolated-1145078831

 

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/sun-shape-created-sunscreen-lotion-on-1428473366

bottom of page