top of page

KADINLARDA GENİTAL SİĞİL (KONDİLOM)

 

Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan HPV (Human papilloma virüs) enfeksiyonun genital bölgedeki belirtisidir

Küçük veya büyük dudaklarda, vajina girişinde veya anal bölgede ciltle aynı renkte veya ddha koyu renkte tek tek veya kabarık oluşumlardır.

 

GENİTAL SİĞİLİN NEDENLERİ NELERDİR VE NASIL BULAŞIR?

 

Bulaşıcılığı en yüksek olan ve en sık görülen enfeksiyon Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonudur. HPV virüsünün 200’den fazla tipi vardır. Bu tiplerin büyük çoğunluğu en fazla da tip 6 ve 11 kadında ve erkekte genital siğile (kondilom) yol açar.

 

En sık görülen ve en çok bilinen bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Bunun dışında tam vajinal ilişki olmadan sürtünme ile ve çok nadir de olsa virüs taşıyan yüzeylere (havlu, tuvalet, kişisel eşyalar, havuz, hamam vs) cildin teması ile de HPV bulaşabilir.

Genital HPV enfeksiyonu olan kişiler enfeksiyonu %70 partnerlerine bulaştırabilirler

HPV enfeksiyonlarının %70-90’ı geçicidir ve bağışıklık sistemi kuvvetli olduğu taktirde 2 yıl içinde %90’ın üzerinde eradike olur. Bağışıklık sistemi dışında beslenme, uyku düzeni, stres vs de virüsün eradikasyonunu belirler.

 

BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

Genital siğil; genital bölgede ten renginde veya daha koyu renkte cilt yüzeyinde kabarıklıklar şeklinde belirti verir. Bu kabarıklıklar tek tek birkaç tane küçük olabileceği gibi, giderek büyüyerek karnabahar şeklinde de görünebilir. Siğiller birbiriyle birleşip genital bölgeyi tümüyle de sarabildiği gibi %30 hastada kendiliğinden kaybolabilir.

 

TANI NASIL KOYULUR?

 

Fizik muayene ile tanı kolaylıkla koyulabilir, bazen biopsi de almak gerekebilir.

 

GENİTAL SİĞİL KANSERE YOL AÇAR MI?

 

Genital siğilden sorumlu olan HPV tipleri düşük riskli olan tiplerdir  ve kansere yol açmaz. Ama düşük riskli HPV’nin yanında yüksek riskli HPV de bulunabilir. Bu nedenle genital sğilleri olan hastalarda HPV genotip testi ile yüksek riskli HPV varlığının değerlendirilmesi şarttır.

 

 

TEDAVİSİNDE NE UYGULANABİLİR?

 

Lokal merhemlerle genital siğil tedavisi

Genital siğil yakılması (Elektrokoterizasyon)

Siğilin dondurulması (Kriyoterapi)

Genital siğilin ameliyatla alınması

bottom of page