top of page

NIPT (Serbest fetal DNA testi) nedir?

Serbest fetal DNA testi (cell free DNA test) non-invaziv prenatal test (NIPT) ve hücre dışı DNA testi bebeğin hücre dışında bulunan ve anne kanına karışan DNA’sından genetik inceleme yapan bir testtir.

Bebeğin hücre dışında bulunan DNA’sı plasenta yoluyla annenin kanına geçmektedir. Anneden alınan kan numunesinde bebeğin DNA’sının belli bir oranda anne kanına geçmiş olması gereklidir. Bu nedenle gebeliğin 10.  haftasından sonra yapılmalıdır. Tüm gebelik boyunca yapılabilmektedir. 

Bu test ile Down sendromu, trizomi 13 ve trizomi 18’e bakılmaktadır. X, Y kromozom hastalıklarına, diğer kromozomlara ve mikrodelesyon sendromlarına bakan testler de bulunmaktadır.

2’li tarama testinin Down Sendromunu tespit etme oranı ortalama %90, 3’lü testin % ortalama %60-70, 4’lü testin %80’lerde iken Serbest fetal DNA testinin %99’un üzerindedir. Serbest fetal DNA testi çok yüksek saptama değeri olsa da (%99 gibi) hala bir tanı testi değil, tarama testidir. Yani fetal DNA testi sonucunda bir anormalliğin saptanması durumunda mutlaka amniyosentez (bebeğin suyundan örnek alınması)  veya CVS (bebeğin eşinden örnek alınması) yapılarak sonucun doğrulanması gerekmektedir.

Günümüzde bu test Türkiye’de herhangi bir laboratuvarda yapılmamaktadır. Fakat yutdışındaki laboratuvarların Tükiyedeki şubeleri veya aracı firmalar aracılığıyla alınan kanlar çalışılacak laboratuvara gönderilir ve ortalama 10 gün içinde sonuç alınır.

 

https://www.shutterstock.com/tr/image-vector/noninvasive-prenatal-testing-nipt-screening-genetic-1758814337

bottom of page