top of page

MENAPOZ DÖNEMİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

 

Menapoz adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesidir. 12 aylık adet kanamasının olmadığı son adet kanamasının olduğu gün ‘’menapoz günü’’ olarak belirlenir. Menapoz tanısı klinik bir tanımlamadır, hormon ölçümlerine dayanmaz.

Dünyada ortalama menapoz yaşı 51 iken ülkemizde 47-48’dir.

Menapoz yaşını belirleyen en önemli etken genetiktir. Irk, doğum sayısı, sigara, radyoterapi, kemoterapi, ameliyat, beslenme, sosyoekonomik düzey menopoz yaşını etkileyen diğer unsurlardır.

 Perimenapozal süreç (klimakteryum) menapozal geçiş dönemi olarak ifade edilir ve son adet kanamasında önceki ortalama 5 yıllık süreci kapsar. Bu dönemde adet sürelerinde değişiklik, adet döneminde atlamalar ve süresi giderek açılan kanama aralıkları görülür.

Yoğun vücut sıcaklığı hissi, çarpıntı, kaygı, uyku bozukluları ve baş boyun ve göğüslerde ani kızarmayla karakterize şikayetler son adetten önceki ortalama 2 yılda başlar. Çoğu kadında bu şikayetler 1 yıldan daha az sürer.

Bunun dışında vajina ve üretranın östrojen hormonuna duyarlı olması nedeni ile menapozda östrojenin azalmasıyla bu dokularda incelmeler meydana gelir. Sık idrar çıkma ve cinsel birliktelik esnasında kuruluk gibi şikayetlerle karşılaşılabilir.

Kemik erimesi (osteoporoz), demans ve kalp hastalıkları riskinde artış menapoz döneminde görülebilecek diğer sorunlardandır.

bottom of page