top of page

RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ocak ayı rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) farkındalık ayı olduğundan bu yazıda rahim ağzı kanseri ve tarama programı ile ilgili bir bilgilendirme yapmayı amaçladım.

https://www.shutterstock.com/image-vector/cervical-cancer-development-image-detailed-vector-753707794

Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahim ağzının yüzeyini oluşturan hücre tabakasının anormal hücrelere dönüşmesiyle oluşan bir kanser türüdür. Bu anormal dönüşümden cinsel yolla bulaşan bir virüs olan ‘’Human Papilloma Virüs’’ (HPV) sorumludur. HPV’nin yaklaşık 140 alt tipi vardır ve bunların da 40 kadarı kadın genital kanserleri (en sık rahim ağzı kanseri) ile ilişkili yüksek riskli HPV tipleridir. Rahim ağzı kanseri ile en sık ilişkili HPV tipleri 16 ve 18 ‘dir. HPV’nin diğer alt tipleri (tip 6 ve11) genital siğil ile ilişkilidir fakat genital siğile yol açan tipler kansere yol açmazlar

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. İlerleyen aşamalarda vajinal kanamalar, vajende doluluk veya kitle hissi, vajinal akıntılar ve ağrılı cinsel ilişki sık görülen belirtiler arasında yer alıyor. Kanamalar özellikle cinsel ilişki esnasında veya sonrasında görülür.

Rahim Ağzı Kanseri Taraması Nasıl Yapılır?

Kadınlarda en sık görülen 4. Kanser türüdür ve uzun bir kanser öncesi dönemi olduğundan taranabilir ve önlenebilir bir kanserdir.

Rahim ağzı kanseri gelişmeden önce, rahim ağzında meydana gelen erken dönem hücre değişikliklerinin uygun yönetimi ile rahim ağzı kanseri evresine gelmeden müdahale edilebilmektedir.

Rahim ağzı kanserine yakalanan kadınları %99’unda HPV pozitifliği vardır

Tarama Pap smear testi ve/veya HPV genotip tayini ile yapılmaktadır.

Tarama 21 yaşindan sonra başlamalıdır. 21-30 yaş arası her 3 yılda bir pap smear testi yapılır. 30 yaşında önce HPV testi yapılmaz .

30 yaşından sonra ise tarama iki şekilde yapılabilir; ya 3 yılda bir pap smear testi yapılır,ya 5 yılda bir HPV testi yapılır  ya da 5 yılda bir HPV ve smear testi birlikte yapılır. HPV ve smear testi bilkte alınmasına ‘’co-test’’ denir.

PAP smear testi, rahim ağzındaki hücrelerin mikroskobik olarak değerlendirildiği ve normal olmayan hücresel değişiklikleri tespit edebilen bir tarama testidir. PAP smear testi için kadın muayene masasına alınır ve ‘’spekulum’’ adı verilen vajinaya yerleştirilen bir aletle rahim ağzı görülür hale getirilir. Daha sonra fırça rahim ağzına sürülerek rahim ağzındaki hücreler ağrısız bir şekilde alınıp özel olarak hazırlanmış bir sıvı içine konarak incelenmek üzere patoloji laboratuvara gönderilir.

PAP smear testi; adet döneminde, vajinal enfeksiyon varlığında ve son 48 saat içinde cinsel ilişki olmuşsa yapılmaz.

HPV testi ise PAP smear testine benzer şekilde rahim ağzından sürüntü yoluyla ağrısız bir şekilde alınıp ilgili laboratuvara gönderilir.

PAP smear ve/veya HPV testlerinde anormal bir sonuç çıkarsa ek inceleme (kolposkopi) veya daha sık takip gerekebilir

bottom of page