top of page

https://www.shutterstock.com/search/vaginismus

 

Vajinismus Nedir?

Kadınların korku, kaygı ve endişelerinden dolayı bir korunma refleksi olarak pelvik taban kaslarını kasarak cinsel ilişkiye izin vermemesi veya verememesi durumudur.

Kadın bacaklarını kapatır, kendini geriye doğru çeker, bacaklarında özellikle uyluk bölgesinde titreme ve kasılmalar görülür ve eşini iter. Daha ileri vajinismus vakalarında ise hasta bayılma nöbetleri dahi geçirebilir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Cinselliğe dair yanlış sosyal öğrenmeler cinsellik esnasında pelvik taban kaslarında kasılmaya yol açar ve cinsel ilişki mümkün olamaz hale gelir.

Kadınların çoğu kendi cinsel organının yapısı ve yeri hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Kızlık zarı ve vajina hakkındaki bilinmezlik korkuyla devam eder. Kızlık zarının vajinaya tamamen kapattığı fikri ve ilk cinsel birleşmede patlayacağı ve yoğun kanama olacağı korkusu vajinismusla hastalardaki korkunun temel nedenlerinden biridir. Bunun dışında “Benim vajinam asla bir erkeğin penisi için uygun değil’’, ‘’Penis vajinama girerse orada sıkışıp kalır ve hastanedeye gitmek zorunda kalırım’’ ‘’Cinsel birliktelikle vajinam parçalanır’’ gibi sorular da pelvik taban kaslarında refleks kasılmalara neden olur.

Vajinismuslu kadınlar cinselliği her zaman ağrıyla birleştirir. Bu ağrı ilk cinsel birleşme deneyiminde yaşanmış da olabilir, bir başkası tarafından öğretilen bir ağrı da olabilir.

Çocukluk çağında beri kız çocuklara bekaretini koruması öğretilmiştir. Evlenen kadının bilindışı olarak sahip olduğu bu en değerli şeyi kaybetmek istememesi de vajinismusa sebep olabilir.

Bunlar dışında çocukluk çağındaki cinsel veya ailevi travmatik durumlar da vajinismusa zemin hazırlar.

Vajinismus Tanısı Nasıl Koyulur?

Tanı;  hastanın ayrıntılı öyküsü ve jinekolojik muayene ile koyulur. Öyküsünde hasta yaşadığı zorlukları anlatınca tanı büyük oranda şekillenir. Jinekolojik muayene ile de hastanın muayene masasına bile güçlükle çıktığı kendini rahat hissetmediği ve endişeli olduğu görülür. Vajinismus tedavisi temelde cerrahi olmasa da nadiren kızlık zarına ait cerrahi düzeltme gereken anatomik sorunlar olabilir. Bu nedenle jinekolojik muayene vajinismus tanısında ilk etapta önem arz eder.

Vajinismus nedenleri nelerdir?

 

Vajinismusta olan istem dışı kasılmaların birçok nedeni olabilmektedir, genellikle fiziksel ve duygusal faktörlerin birleşmesi sonucu oluşmaktadır. Ama çoğunlukla altta psikojenik nedenler yatar;

 

-İlk gece korkusu, kızlık zarı, namus kavramı, cinsellik gibi konular ile ilgili kadının çevreden duyduğu yalan yanlış ve abartılı bilgiler bilinçaltına yerleşir ve cinsel ilişki kurmasını engeller.

-Kadının ilk cinsel ilişkisi sırasında fazla acı çekmesi, kanama yaşaması, partneri tarafından ilişkiye zorlanması, tecavüze uğraması gibi durumlar ilerleyen süreçte vajinismusa neden olur.

-Kişinin cinsel istismar, taciz ya da tecavüze uğraması, aile içi ensest ilişkiye maruz kalması, ebeveynlerinin cinsel ilişkilerine şahit olma, doğum anına ya da doğum videosunu izleyerek korkma gibi travmalar ileride cinsel ilişki kurmasını engelleyebilir.

-Kadının kendisini yetersiz, başarısız ve umutsuz hissetmesi, aşırı stres, kaygılı ve panik yapıya sahip olması da vajinismus hastalığının nedenleri arasındadır.

-Vücudunu beğenmeyen kadınlarda ve vücut algısında sorun teşkil eden psikolojik rahatsızlıklar da cinsel ilişkiyi güçleştiren nedenlerdendir.

 

Vajinismus tipleri nelerdir?

 

Vajinismus hastalığı kadının cinsel hayatının hangi dönemine rastladığına göre sınıflandırılır. İlk kez cinsel ilişkiye giren kadınlarda ortaya çıkıyorsa primer vajinismus  denir. Cinsel hayatı normal iken ağrılı bir jinekolojik muayene, düşük, kürtaj, travmatik bir doğum gibi travmalar yaşaması sonucu sonradan vajinismus problemine yakalanma durumuna ise  sekonder vajinismus denir.

 

Ne zaman vajinismus tanısı koyulur?

 

Vajinismus genellikle ilk cinsel ilişki girişimi sırasında ortaya çıkar. Yine jinekolojik muayene sırasında ya da tampon kullanma girişimi sırasında da ortaya çıkabilmektedir.

 

Vajinismus tanısı; hastanın öyküsüne ve jinekolojik muayene bulgularına göre koyulur. Anatomik olarak penis vajen birleşmesine engel olan durumlarda mevcut patolojinin cerrahi olarak düzeltilmesi ve sonrasıda çiftin tekrar değerlendirilmesi gerekir.

.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus %100 tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavi çifte özel ve bilimsel yöntemlerle yapılmalıdır. Tedavi süresi çiftin motivasyonuna ve vajinismus seviyesine göre değişiklik gösterir.

Tedavide ilk basamağı ‘’Bilişsel Yeniden Yapılandırma’’ oluşturur. Eski yanlış bildikleri yeni doğrularıyla değiştirilir. Devamında bedeni tanıma egzersizleri, pelvik taban kas egzersizleri (kegel egzersizleri) ve takiben de vajinaya giriş egzersizleri yaptırılır. Vajinaya giriş egzersizleri parmak egzersizleri veya dilatörlerle yapılabilir.

Çiftler terapi planına birebir uyduğunda ve ev ödevlerini eksiksiz yaptığında sonuç çok daha hızlı alınmaktadır.

bottom of page